Forleden landede Ronaldo og Kaka’-trykket hos os, og nu er turen kommet til de italienske klubber, hvor vi nu har fået tryk til både Inter og Juventus. Inter, der har vundet de seneste 4 mesterskaber i træk, har rystet posen med numre, og flere af klubbens spillere har fået nye numre. Den svenske superstjerne Zlatan har således fået nummer 10, hvilket han nok priser sig yderst lykkelig ved, da han tidligere har ytret ønske om at skifte fra hans tidligere nummer. Det kan måske også ses som et forsøg på at holde på svenskeren, der som altid rygtes til alverdens storklubber. Vi har selvfølgelig fået Zlatan tryk hjem til både ude- og hjemmebanetrøjen. Ved siden af Zlatan kunne det meget vel tænkes at klubbens nye angrebs es Diego Milito skal ligge. Argentineren der i sidste sæson scorede 24 mål, 1 færre end Zlatan, må betegnes som en yderst giftig striker, og hvis de to herrer kan samarbejde, kan det vise sig at blive en af de bedste angrebduoer i Serie A. Milito har fået tildelt nummer 9, så der hviler allerede et pres på argentineres skuldre. Her er hvad vi har fået hjem til Inter: Hjemmebanentrøjen: J. Zanetti 4 Milito 9 Ibrahimovic 10 Mancini 33 Og til udebanen: J. Zanetti 4 og Ibrahimovic 10 Vicemestrene fra Torino ligner mere og mere et hold på vej frem mod fordoms styrke efter et kort visit i Serie B. Sidste sæson viste de i hvert fald noget af det spil, der var med til at gøre dem til mestre adskillige gange i løbet af det seneste årti. I år er truppen bl.a. blevet forstærket med playmakeren Diego fra Werder Bremen, som skal tage over hvor nu pensionerede Nedved slap. Ikke nogen nem opgave, men Diego, der kan det meste på en fodboldbane, er udset til at få en hovedrolle i mesterskabskampen. Diego har fået tildelt nummer 28, og vi har fået trykket hjem til både hjemme- og udebanetrøjen. Derudover har vi selvfølgelig også tryk til klubkoryfæet Alessandro Del Piero der er indehaver af både rekorden for flest spillede kampe og fleste mål, der netop har forlænget sin kontrakt med Den Gamle Dame frem til 2011. Vi har fået følgende Juventus tryk: Hjemmebanetryk: Del Piero 10 Amauri 11 Giovinco 20 Diego 28 Udebanetryk: Del Piero 10 Amauri 11 Poulsen 18 Diego 28 Begge holds nye trøjer er på lager i alle størrelser, så der er ingen undskyldning for ikke at anskaffe sig trøjen med dit ynglingshold og -spiller hjem til samlingen. Bestil din Inter- og Juventus fodboldtrøje her. Husk at du også kan fået tryk med flere af disse spillere i vores lille fodboldmekka lige over for Tivoli, i vores butik på Vesterbrogade nummer 4.