Siden 2004 har holdet fra Limfjorden båret Hummels mærke på brystet, og i disse trøjer oplevet den måske største succes i klubbens 124 årige historie, men fra næste sæson skifter de bolchestribede tilbage til en gammel kending – Nemlig Adidas. Adidas sponsorerede AaB i perioden 1998 – 2004 hvor ét af de største højdepunkter var sæsonen 98/99 hvor Hans Backe og Ståle Solbakken (dengang som spiller) i skøn forening vandt klubbens dengang 2. danske mesterskab. Siden da er det blevet til endnu et dansk mesterskab i sidste sæson og et flerårigt, europæisk eventyr med flere milepæle som sejren over Sampdoria sidste år, Champions League rejsen og de flotte kampe mod Deportivo la Coruña i UEFA-cuppen. Nu er Adidas tilbage på banen og på Nordjydernes trøjer hvor de vil forblive de næste 4 år. Samarbejdet vil starte fra 1. Juli hvor den nye sæson officielt også bliver indledt. Aftalen, der også indbefatter håndbold – og ishockeyholdet, skulle efter sigende være gigantisk og den absolut største i klubbens historie. Dette viser bare hvor mange penge der fortsat er i fodboldverdenen, trods disse krisetider. Den administrerende direktør i AaB, Poul Sørensen, havde følgende at sige om aftalen: Vi er meget tilfredse med, at det er lykkedes at sikre en aftale på dette niveau midt i en krisetid og med en af branchens absolutte sværvægtere. Det har kun været muligt, fordi vi præsterer sportsligt og ikke mindst på grund af vores kommercielle fundament via engagement i sportsbranchen med ejerskabet af Sport Nord A/S. AaBs nye spillertrøjer vil blive præsenteret henover sommeren og mange fans vil uden tvivl vente i spænding på at se hvad Curth & co. skal spille i i den kommende sæson. Mens vi venter kan vi tage en smut ned ad Memory Lane med billedet ovenover. Den nuværende Vejlespiller Allan Gaarde i nærkamp mod Duisburgs Uwe Spies d. 28. Juni 1997 i et opgør som blev tabt med 0-2. Man må nok gå ud fra at Adidas’ trøjedesign bliver en smule anderledes denne gang.. I mellemtiden kan du naturligvis stadigvæk købe denne sæsons AaB trøjer som altså bliver de sidste i denne omgang med Hummel som trøjesponsor.