Vi skriver nu November måned og julen er ikke længere noget der ligger langt ude i fremtiden. Om lidt over 3 uger går vi ind i December måned og så begynder det store ræs med julefrokoster, oppyntede storcentre, æbleskiver med glögg og ikke mindst gaver. Der er længere kun julegaver til d. 24. som det var engang, men også adventsgaver, pakkekalendergaver osv. osv. For at undgå at dette stresser dig alt for meget, ville det måske være en meget fiks idé at starte lidt tidligt med indkøbene til årets store højtid. I hvert fald har vi nu hos Unisport fået et stort lager af fodbold-merchandise hjem i diverse afskygninger. Der er alt, lige fra badeænder til lampeskærme, til rigtigt gode priser – Perfekt til en pakkekalender for den fodboldgale dansker. Så hvis du står og er i tvivl om hvad du skal købe i kalendergaver, eller bare elsker merchandise, er det en god idé at kigge herunder: Chokoladekalendre: Vi har endnu engang fået et stort udvalg af chokoladekalendre hjem. Vælg mellem Arsenal, Liverpool eller Manchester United – Alle sammen med 25 låger, indeholdende lidt søde sager til julen, samt et kækt rensdyr på forsiden i klubbens respektive farver. Kun 49, - Årsbøger: Lækre årsbøger med Manchester City, West Ham, Arsenal, Tottenham, Newcastle, Manchester United, Liverpool og Chelsea. Alle bøgerne har flotte billeder, quizzer, interviews med profilerne, statistikker og masser af andet spændende stof der er perfekt til de kolde vinterdage hvor man helst ikke vil uden for døren. Kun 99,- Badeænder: Bliv helt klar til dit næste skumbad, med de sjove badeænder fra Chelsea, Liverpool, Manchester United og Arsenal. Så hvad end du synger You’ll Never Walk Alone eller ”Glory, Glory Man United” under bruseren normalt, har du her en lille ven med det rette klublogo du kan give din koncert for. Kun 49,- Shotsglas: Til dem der elsker små fine ting til deres barskab, eller måske mangler nogle glas og drikke en tequila af, har vi nu løsningen hos Unisport. Vælg mellem shotsglas fra enten Liverpool, Chelsea eller Barcelona. Kun 79,- Huer: Det er ikke nogen hemmelighed at vintermånederne ikke er den varmeste tid i Danmark. Derfor har vi altid et bredt udvalg af gode huer der kan holde dig varm. Vælg mellem huer fra bl.a. Tottenham, Arsenal, Chelsea, samt de forsvarende mestre fra Manchester United. Kun 99,- Merchandise fra Liverpool FC: Hvis du er fan af klubben fra Merseyside er der, ud over det ovenstående, også meget andet der vil kunne glæde dit røde hjerte. Se bl.a. det store Liverpool-flag, den bløde bamse med Liverpooltrøjen på, eller Liverpool-lampeskærmen som sørger for at du tænker på din hjerteklub hver gang du tænder lyset. Desuden har vi også fået fingrene i et Liverpool morgenmadssæt til dem der mangler lidt til køkkenet. Merchandise fra Arsenal: Med The Gunners har vi også fået en god sending af spændende ting hjem. Bl.a. et flot, stribet flag med Arsenals logo, eller den fine bamse med et flot Arsenal-banner. Merchandise fra Juventus: Den gamle dame er stadigvæk ung nok til at lege med de store navne. Så sent som i denne uge, vandt Del Piero & co. over mægtige Real Madrid på Bernabéu. Nu kan du her på siden købe masser af lækre og sjove merchandiseartikler til din samling. Bl.a. sparegrisen der hjælper dig til at holde lidt på mønterne her i krisetiderne, et lækkert flag med klubbens logo på midten, et krus til lækre, varme ting som kakao og te, samt en flot fodbold til når du skal prøve at gentage idolernes legerier. Vores lager bugner altså med lækker merchandise, men det går hurtigt her op mod jul, så kom hellere ind i kampen og lav din ordre med det samme.. Hvad synes du om merchandise? Er det for meget af det gode, eller er det kræs for den garvede fodboldfan der vil have mere end bare trøjen? Giv dit input nedenunder..