Så er de klar! Juventus’ to nye trøjer er nu online til forudbestilling på Unisport.dk, hvor vi som altid er blandt de første til at tilbyde nye og kommende produkter til vores kunder. Det blev igår en realitet, at Christian Poulsen skifter Sevilla og Primera Division ud med Juventus og Serie A. Italiens bedste liga og et af de bedste mandskaber overhovedet, vil han fremover være en del af og mens vi i spænding venter på hans nye nummer, så er det altså nu muligt at forudbestille en af de to nye elegante Juve-trøjer. Hjemmebanetrøjen ligner sig selv, men alligevel vil vågne (og måske ældre) fans af Torino-klubben, bemærke at den har aner fra tidligere tiders trøjer. Nike har nemlig hentet inspiration fra tidligere tiders trøjer og denne nye hjemmebanetrøje, har helt klare linier fra den legendariske 70’er-periode, hvor Juventus var særdeles succesfulde. Den har de karakteristiske hvid/sorte striber fra top til bund. Den har en klassisk V-hals, og modsat sidste sæson, så er den lille stribe i bunden af denne gul. Derudover er der igen detaljer i den klassiske gule farve, både ved ærmerne, i bunden af trøjen, samt i Nikes logo. En intet mindre end elegant trøje, samt en af de mere legendariske gennem tiderne. Udebanetrøjen er derimod fuldstændig nytænkt. Sidst brugte man blå og gul, men i år er man gået den helt anden vej, og lavet den i den smukkeste guldfarve. Der er i hvert fald ingen Jantelov der spiller ind på denne front, og måske er det et tegn om at Juventus igen vil indfinde sig i toppen af Serie A? Kontrastfarverne er hvid og sort, og fuldender en skønhed af en trøje, som vi er sikre på vil glæde de fleste juvefans. På begge trøjer har man elementer der er ens. Klubbens navn ”Juventus” figurerer lige under kraven på ryggen og i nakken står der ”Bianconeri”, som er klubbens kælenavn, samt to stjerner. Materialerne som trøjerne er i, er helt fabelagtige og er med teknologier, som er helt nye. Man har nemlig gjort brug af Nike Sphere, som er et teknisk stof, der er ekstremt let og lader din hud ånde i langt højere grad end tidligere. Klik her for at få det fulde overblik over vores Juventus-produkter.