Unisport kan, igen, være de første i Danmark til at løfte sløret for en ny ventet fodboldtrøje, og denne gang er det den nye Arsenal udebanetrøje, som de vil komme til at spille i de kommende to sæsoner. Den nye trøje har virkelig været ventet og ved første øjekast, så står det klart, at der er tale om en gammel kending i nyt snit. Den gule farve er nemlig tilbage og har helt klar lighed med den trøje, som man i 1989 vandt mesterskabet i. På Anfield af alle steder. Den gule trøje er næsten magen til den klassiske fra 89, og har mørkeblå ærmer med en rød stribe, som går ned af ærmerne. Klubbens kælenavn ”Gunners” er at finde i nakken og klubbens motto Victoria ’Concordia Crescit' står på indersiden af nakken. Trøjen er lavet efter Nikes Dri-Fit teknologi, som sikrer optimal svedabsorbering. Den har nemlig et snit, som gør at trøjen efterlader mere luft mellem trøje og krop, hvilket betyder en optimal køling af kroppen og så man ikke har en trøje, som klistrer. Det er en trøje, som vi forventer at kunne tilbyde som forudbestilling allerede senere i denne uge, så det er bare med at holde øje med siden i det næste stykke tid, hvis også du kunne tænke dig en legendarisk trøje fra en af de store Arsenal-øjeblikke.