I anledning af HSV’s 120 års jubilæum, har man sammen med Adidas lavet et genoptryk af en af de trøjer, som man fejrede en af klubbens allerstørste triumfer i. Året var 1983. Datoen d. 25. Maj. Stedet Athen. Hamborg stod i finalen for mesterhold overfor giganterne fra Juventus. Man var allerede kåret mestre i den tyske liga, efter at man blandt andet var ubesejret i et helt år fra januar 1982-83. Nu kunne man sikre sig den største og mest eftertragtede pokal i Europa og ikke mindst i klubbens historie. På holdet havde man i en sand stjerneparade og blandt andet danske Lars Bastrup i angrebet, som var en stor, stor succes. Lars Batrup måtte dog udgå fra kampen, da han ’uheldigt’ fik en af datidens store bisser, Gentiles albue i hovedet. Det gjorde nu ikke så meget, for den levende legende, Felix Magath, havde bragt nordtyskerne foran efter allerede 8 minutter på et langskud, hvor den tids ubetingede stjernekeeper, Dino Zoff, var chanceløs. Resten af kampen forsvarede HSV sig bravt mod overmagten fra Juventus og endte derfor med at hente det store trofæ hjem til Hamborg og Nordtyskland. En fantastisk bedrift og selvom det efterfølgende år langtfra indfriede forventningerne, så er det noget enhver HSV-fan vil huske tilbage på med stor fryd. Det er denne trøje vi nu har i Unisport og hvis du er hurtig, så kan du også sikre dig dit eksemplar af en trøje, som ikke har set dagens lys i over 20 år. Klik her for at bestille den ’nye’ HSV-trøje!