I 1986 startede en mission i Manchester. Målet var at bringe Manchester United tilbage på tronen som Englands bedste fodboldhold samt at gøre klubben til verdens største fodboldklub. Alex Ferguson blev hentet til klubben fra Aberdeen. Det var ham der skulle styre klubbens trup til en ny storhedstid. Nu, 21 år og 21 trofæer senere - deriblandt 9 Premier League trofæer, 5 FA Cup trofæer, 2 Liga Cup trofæer og 1 Champions League Trofæ – må man sige at man er nået et godt stykke, hvis ikke hele vejen. Men Manchester United har aldrig været kendt som en klub, der hviler på laurbærrene og derfor arbejder Alex Ferguson og alle andre i klubben hårdt videre på at føre klubben til flere store triumfer. Ferguson kender betydningen af den netop overståede sæsons succes, men er ligeså betaget af at fortsætte succesen i fremtiden. ”At vinde titlen i år er klubbens største bedrift, fordi det er et relativt nyt sammenspillet hold og af samme grund kan man sagtens håbe på endda større succes i fremtiden,” siger Alex Ferguson. I Manchester United er man altså altid ivrig efter at få mere succes og netop dette kendetegn er en del af inspirationen til den nye hjemmebanetrøje, som United-stjernerne skal bære de næste to sæsoner. Den er nemlig inspireret af speed og progressivitet som er indbegreberne af Manchester United som klub og i spillestilen. Forsiden af trøjen er inspireret af Old Traffords arkitektur og kroppens omrids og kurver. For at holde på klubbens traditionelle farver er spilledragtens shorts hvide og sokkerne sorte. Den nye trøje er fremstillet af Nike Dri-FIT stof, som transporterer fugten fra kroppen til trøjens overflade så det hurtigere fordamper og på den måde øges komforten maximalt for spilleren. Dermed er Ronaldo, Rooney og resten af Manchester United optimalt forberedt til den nye sæson i Premier League. Er du? Klik her og forudbestil den nye Manchester United hjemmebanetrøje 2007-09. Ved at forudbestille bliver du blandt de første der kan trække den legendariske røde trøje over hovedet og samtidig sparer du 50 kr. i forhold til vores normalpris.