Arsenal løfter nu sløret for klubbens nye udebanetrøje, og det er nok engang blevet til en trøje i gult, der er et vidnesbyrd om den stolte historie, der omkranser London-klubben. Du kan se den elegante nye gule udebanetrøje lige her.

Det kan godt være, at der blæser nye vinde på The Emirates med rygter om, at Arsenal har den helt store pengepung fremme til den kommende sæson, men den helt nye udebanetrøje er helt klassisk og vidner om at klubben betror sig til de klassiske dyder i jagten på succes.

Det er nok engang de gule farver, som klubben kan iklæde sig til den kommende sæson, og hvis man tager et hurtig helikopter-blik på Arsenals historie, så er det en farve, som var fast inventar i 70'erne, og som for første gang blev introduceret i 1950 i en FA Cup finale, og som siden da er dukket op med jævne mellemrum. De gule farver er med andre ord meget klassisk Arsenal, og den helt nye trøje træder selvsikkert ind i selskabet af elegante udebanetrøjer.

Skal du vise Arsenal-logoet frem i den klassiske gule farve? Du kan allerede nu bestille den nye udebanetrøje lige her med en forventet levering i slutningen af juli - priser fra 399 kr.

Og med den nye trøje har Nike og Arsenal har gjort deres bedste for, at de tålmodige og trofaste Arsenal-tilhængere ikke bliver skuffet. Ligesom man har set det på utallige udebanetrøjer i gult tidligere, er den anden farve blå, og det finder man både ærmet og den klassiske krave, der giver minder til de tidlige Arsenal udebanetrøjer. Arsenal og Nike har spillet deres kort helt sikkert og skabt en trøje, der vil kunne gå rent ind hos Arsenal fans.

Trøjen skal Arsenal have på i forsøget på at hjemføre det første trofæ siden FA-cup sejren over Manchester United i 2005, og selvom det efterhånden er lang tid siden, at Arsene Wenger fik et trofæ på kontoen, så minder klubbens slogan om, hvordan man vinder trofæer. I kraven står der "Victoria Concordia Credit", der betyder, at sejre kommer igennem harmoni.

Og det er uden tvivl en trøje, der er i harmoni med sig selv. Trøjen er helt simpel designet og vil komme til at fremstå elegant på skuldrene af de nye Arsenal-stjerner, Walcott, Wilshere, Cazorla og Giroud, der skal forsøge at bryde den lange trofæ-tørke og hente guld og trofæer tilbage til Emirates Stadium.

Skal du vise Arsenal-logoet frem i den klassiske gule farve? Du kan allerede nu bestille den nye udebanetrøje lige her med en forventet levering i slutningen af juli - priser fra 399 kr.

Trøjen er lavet i Nikes gennemtestede og nyudviklede DriFit-materiale, der er beregnet til at transportere sved og fugt væk fra kroppen og holde kroppen helt tør, selv i de situationer, hvor man arbejder stenhårdt for at hente sejren i de døende minutter.

Og selvom vi har slået fast, at det er en trøje i et meget klassisk design, så er der stadig blevet plads til en række moderne tiltag især i forbindelse med produktionen af trøjen. Således har Nike været meget opmærksom på den effekt de har på miljøet, og derfor er trøjen lavet af genrbugt Polyester, som vi også tidligere har set det. Hver trøje er lavet med hvad der svarer til 13 genbrugte plastikflasker.

Skal du vise Arsenal-logoet frem i den klassiske gule farve? Du kan allerede nu bestille den nye udebanetrøje lige her med en forventet levering i slutningen af juli - priser fra 399 kr.

Med den nye udebanetrøje har Arsenal leveret en trøje, der fremstår skarpt og elegant, og som er helt i tråd med klubbens stolte historie. HVad siger du til den nye trøje? Og tror du, at Arsenal endelig kan vinde et trofæ? Vi hører meget dine kommentarer her, på Facebook og på Twitter.