AC Milan vil ikke stå i skyggen af de andre trøjelanceringer og offentliggør derfor klubbens nye 3. trøje, der med sikkerhed kommer til at dele vandene. Den er nemlig ikke blot dekoreret med detaljer i guld, nej, den er nemlig næsten udelukkende guld.

acm, ac milan, milan, rossoneri, ac milan home third shirt 13 14, adidas, adidas football, climacool, clima cool, montolivo, robinho, el sharaawy, balotelli, unisport, unisportstore

Italienere er ikke bange for at prøve lidt ekstra, når det kommer til design og mode, og det er ikke til at komme udenom at designet er meget vovet. Er der til gengæld én klub, der kan bære det, så må det være AC Milan. Med spillere som Mario Balotelli, Stephane El Sharaawy og Robinho på holdkortet, fristes man næsten til at tro, at de har været med i designprocessen.

Du kan allerede nu forudbestille din AC Milan 3.trøje 13/14 her med en forventet levering i starten af juni.

acm, ac milan, milan, rossoneri, ac milan home third shirt 13 14, adidas, adidas football, climacool, clima cool, montolivo, robinho, el sharaawy, balotelli, unisport, unisportstore

acm, ac milan, milan, rossoneri, ac milan home third shirt 13 14, adidas, adidas football, climacool, clima cool, montolivo, robinho, el sharaawy, balotelli, unisport, unisportstore

AC Milans nye 3. trøje tager udgangspunkt i sidste års ditto, hvor en del af designelementerne går igen. Her fortsætter man med en brystlomme foran, der drager paralleller til et dommersæt. På selve lommen sidder Adidas-logoet og over lommer er der blevet plads til det italienske flag, skulle man komme i tvivl om klubbens herkomst.

acm, ac milan, milan, rossoneri, ac milan home third shirt 13 14, adidas, adidas football, climacool, clima cool, montolivo, robinho, el sharaawy, balotelli, unisport, unisportstore

acm, ac milan, milan, rossoneri, ac milan home third shirt 13 14, adidas, adidas football, climacool, clima cool, montolivo, robinho, el sharaawy, balotelli, unisport, unisportstore

Kraven har AC Milan valgt at lave om på i forhold til sidste års 3. trøje, der havde en stor krave. Et klassisk look med en rund hals er blevet foretrukket og rundt i kanten løber en sort og rød stribe, der matcher klubbens hjemmebanefarver. Kraven er designet i et mere elastisk materiale end resten af trøjen for at optimere komforten, når der i kampens hede rives og flås i den.

acm, ac milan, milan, rossoneri, ac milan home third shirt 13 14, adidas, adidas football, climacool, clima cool, montolivo, robinho, el sharaawy, balotelli, unisport, unisportstore

acm, ac milan, milan, rossoneri, ac milan home third shirt 13 14, adidas, adidas football, climacool, clima cool, montolivo, robinho, el sharaawy, balotelli, unisport, unisportstore

Det er vanen tro Adidas, der står for AC Milans trøjer og de to parter har faktisk stået sammen siden 1998. Det har igennem årene kastet nogle fantastiske og ikoniske trøjer af sig, og vi tør godt sige, at denne nye 3. trøje kommer til at skrive sig ind i rækken af de trøjer, der ikke går i glemmebogen lige foreløbig. Designet er intet mindre end unikt og vi kan ikke andet end at bifalde det.

acm, ac milan, milan, rossoneri, ac milan home third shirt 13 14, adidas, adidas football, climacool, clima cool, montolivo, robinho, el sharaawy, balotelli, unisport, unisportstore

acm, ac milan, milan, rossoneri, ac milan home third shirt 13 14, adidas, adidas football, climacool, clima cool, montolivo, robinho, el sharaawy, balotelli, unisport, unisportstore

Trøjen er naturligvis produceret i det enormt lækre ClimaCool-materiale, der er designet med fokus holde kroppen tempereret. Det gør det ved at transportere sved og fugt væk fra kroppen og ud til trøjens yderste lag, der tørrer ekstremt hurtigt.

Du kan allerede nu forudbestille din AC Milan 3.trøje 13/14 her med en forventet levering i starten af juni.

acm, ac milan, milan, rossoneri, ac milan home third shirt 13 14, adidas, adidas football, climacool, clima cool, montolivo, robinho, el sharaawy, balotelli, unisport, unisportstore

Den er guld, den har en brystlomme og så er den udsmykket med et italiensk flag. Hvem andre end AC Milan, Balotelli og resten af slænget kan bære den? Vi har svært ved at komme på flere. Hvad siger du til den vilde 3. trøje? Er den noget for dig, eller er den over stregen? Lad os høre din mening i kommentarfeltet herunder.