Kun i dag: Op til -40% på løbesko ❯

Ny trøje til Pogba og co. | adidas lancerer Manchester United 3. trøje 2018/19

11.05.2018

Skrevet af Frederik Tobias Thorgny Hansen

adidas har i dag løftet sløret for Manchester Uniteds 3. trøje til næste sæson. Denne trøje fejrer klubbens fjerde sæson med adidas og er inspireret af 50-års jubilæet for klubbens første europæiske titel. Læs med her!

Efter en skuffende sæson - efter Manchester Uniteds standard - formåede De Røde Djævle at kvalificere sig til næste sæsons Champions League. I dag har adidas lanceret Manchester Uniteds 3. trøje 2018/19, som holdet skal bære i bl.a. de europæiske udebanekampe næste sæson. Trøjen får sin debut i Manchester Uniteds sæsonopstart.

Trøjen er lavet af 100% genbrugsplast med Parley Ocean Plastic - og den er en kombination af teknologi og design. Den har en adidas-grafik og en fed, blå farve. Dette har inspiration fra Uniteds sejr i Europacuppen i 1968, hvor holdet spillede med blå trøjer. Guldfarven på adidas-logoet og klublogoet er en hyldest til holdets succes i finaler, hvilket gør denne trøje til en drøm for enhver Manchester United-fan!

Forudbestil din Manchester United 3. Trøje 2018/19 lige her.