Corinthians skrev sig forleden ind i fodboldverdenens bevidsthed, da de brasilianske mestre noget overraskende fejede Chelsea af banen i finalen ved Verdensmesterskaberne for klubhold. Det har nok fået en fan eller to til at lede efter en trøje med de nykårede verdensmestre og nu kan vi fortælle, at vi har de smarte hjemmebanetrøjer på lager.

Corinthians tog fusen på de forsvarende Champions League-mestre i finalen ved VM for klubhold. En kamp der før kick-off lignede en sikker sejr og sæsonens første trofæ til Chelsea, men de brasilianske mestre ville det anderledes. Ført an af Paolo Guerrero og hans enlige mål vand Corinthians finalen og kan dermed kalde sig for Verdensmestre.

Vi har naturligvis de nye mestres trøjer på lager og den kan du købe lige her, hvis den skulle have interesse. Det er amerikanske Nike, der står bag den simple og klassiske hjemmebanetrøje. En helt hvid trøje med et diskret, men smart mønster udgør detaljerne, men den største ære skal tilfalde klubbens enestående logo på brystet.

Klubbens logo har nemlig ulig trøjen gennemgået en hel del ændringer i tidens løb. Hjemmebanesættet har traditionen tro altid bestået af en hvid trøje med sorte shorts, hvilket også gør dette års trøje til en tidsløs klassiker. Klublogoet startede simpelt tilbage i starten af 1900-tallet, men den dag i dag sender det både referencer til regionens maritime tilhørsforhold.

Lyder en trøje med Corinthians som noget for dig og din trøjesamling, så kan du erhverve dig en hjemmebanetrøje lige her.

Mange af klubbens mest inkarnerede fans har ladet logoet tatovere på kroppen og med det flotte design forstår man godt hvorfor. Hvis du dog ikke lige føler for at sætte dig i tatovørens stol, så kunne en Corinthians Hjemmebanetrøje 12/13 være et alternativt bud, til hvordan du viser din støtte til de nykårede Verdensmestre.

Går du med en i forvejen veludviklet trøjesamling og er du konstant på udkig efter nye tilføjelser, så kunne det være, at du skulle kaste et blik mod Sydamerika og Corinthians. Kunne du bruge en sådan trøje til samlingen? Og hvad har du ellers i gemmerne? Del din kommentar med os i boksen lige herunder.